Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Projekt Cherish uspěl v prestižní mezinárodní soutěži

Společný tým vědců a studentů z FAST VŠB-TUO a FSV UK uspěl v prestižní mezinárodní soutěži Social Business Creation

Social Business Creation je globální soutěž pořádaná jednou z nejrespektovanějších obchodních škol, HEC Montréal. Účastní se jí projekty, které kromě ziskovosti přinášejí i pozitivní dopad na společnost. Společný tým vědců a studentů z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Fakulty stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se probojoval do finále v Montreálu, kde se umístil mezi deseti nejlepšími projekty na světě.

Tým obou univerzit, složený jak z odborníků na sociální vědy, tak z techniků, uspěl s projektem Cherish: Community Housing for Elderly Resilience, Integration, Sustainability, and Health. Základem projektu je unikátní dřevostavba, inspirovaná konstrukčními systémy vesmírných stanic a důlních staveb. Dům je navržen s minimální ekologickou stopou a maximální bezpečností. Jeho nosná konstrukce spotřebovává pouze 1,5 smrku. Cílem projektu je vytvořit komunitní bydlení pro seniory, přičemž jedním z hlavních pilířů je human-centered design. Tento přístup se nezaměřuje pouze na technologie a náklady, ale také na skutečný život v domě pro různé typy klientů a na dlouhodobou ekonomickou udržitelnost pro veřejný sektor.

Projekt klade důraz na práci s komunitou a na identifikaci jejích potřeb, což umožňuje lepší adaptaci na nové bydlení a zlepšení pohody (wellbeingu) klientů. Klíčovou součástí je integrace různých zdrojů dat, která umožní efektivní rozhodování. Projekt plánuje využívat data ze systému domu, data od provozovatelů a rovněž zapojit samotné seniory prostřednictvím principů citizen science, což umožní optimalizovat provoz a péči. Tento přístup má potenciál dosahovat úspor z rozsahu, efektivně naplňovat standardy ESG a zároveň zlepšovat well-being klientů.

Soutěž Social Business Creation je vysoce kompetitivní, účastní se jí stovky týmů z celého světa. Hlavním pořadatelem je HEC Montréal, která se pravidelně umisťuje mezi 20–50 nejlepšími obchodními školami na světě. Dalšími partnery jsou Yunus Centre, které vede nositel Nobelovy ceny prof. Yunus (zakladatel mikrofinancí), a Scotiabank, jedna z nejvýznamnějších kanadských bank.

Soutěž má čtyři vyřazovací kola, přičemž pro každé kolo je nutné připravit video pitch v angličtině (ne delší než 10 minut) a podklady založené na reálných datech z terénu. V každém kole byla eliminována část týmů. Tým FSV UK a FAST VŠB-TUO se ve třech ze čtyř kol vždy umístil mezi regionálními top 30 %. Díky tomu projekt Cherish postoupil do semifinále, které se odehrálo přímo v Montreálu. V Montreálu byla přítomná pouze část týmu, zatímco druhá polovina pracovala na analýze dat a přípravě podkladů v ČR. Semifinálová prezentace byla úspěšná, což umožnilo projektu postoupit do finále, kde se umístil mezi 5. a 10. místem globálně. Součástí soutěže byly i individuální koučingové sezení s předními odborníky na sociální podnikání. Úspěšné projekty budou zpracovány jako případové studie a zahrnuty do učebnic na předních obchodních školách po celém světě.

Lab leader projektu Cherish, profesor Michal Plaček, komentuje výsledek: "Soutěž byla velmi náročná a jsme rádi, že jsme uspěli. Mnohem důležitější však je, že si můžeme vyzkoušet spolupráci mezi sociálními vědci a techniky a dále ji rozvíjet. Problémy, které musí současná společnost řešit, jsou velmi komplexní, a abychom je zvládli, potřebujeme víc vzájemné spolupráce napříč vědeckými disciplínami, lepší komunikaci a vzájemnou důvěru."

Tým Cherish

Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

Lab leader

prof. Michal Plaček – profesor veřejné a sociální politiky na FSV UK, global research affiliate Arizona State University, zaměřuje se na management ve veřejné správě, veřejné zakázky a crossectoral partnership, pravidelně publikuje v top zahraničních časopisech v oboru, spolupracuje s Oxfordovou Universitou, Universitou of St. Andrews, Arizona state university a dalšími. Člen vítězného týmu startupové soutěže GreenLight 2024.

Mgr. Martina Hrušková – doktorndka v oboru Veřejná a sociální politika na FSV UK, působí rovněž jako ESG specialista.

Ing. Radek Kovács, Ph.D – je čerstvým absolventem doktorského studia na FaSV UK. Ve své výzkumné činnosti se zaměřuje na veřejný sektor a veřejné finance. Jeho odborné zájmy a projekty se soustředí především na aplikaci behaviorální ekonomie, zejména teorie "nudge" (postrčení).

VŠB – Technická univerzita Ostrava

doc. Ing. Roman Fojtík, Ph.D., působící v současnosti jako vedoucí Katedry pozemního stavitelství na FAST VŠB-TUO, je odborníkem v oblasti konstrukcí staveb s autorizacemi v odvětví diagnostiky staveb, statiky a dynamiky a mostních konstrukcí. Mimo jiné působí také jako soudní znalec v oblasti stavebnictví. Specializuje se na navrhování a realizaci mostních konstrukcí a také na vývoj moderních technologií, které reagují na současné krize ve stavebnictví. V roce 2018 přišel poprvé na trh s projektem MIRdesign, se kterým se v posledních měsících zúčastnil mezinárodní soutěže v oblasti social business. V roce 2020 pak přišel s projektem UV roušky a v letošním roce se mu podařilo spolu s týmem vyhrát Greenlight StartUp show s projektem inovativního vytápění objektů.

Bc. Veronika Zelenková je aktivní studentkou prvního ročníku navazujícího studia Architektury a stavitelství na FAST VŠB-TUO. V současnosti také působí v Akademickém senátu Fakulty stavební a Studentském panelu při RVH, kde hájí zájmy studentů. V praxi má tříletou zkušenost z oblasti projekce a realizace staveb. S týmem doc. Fojtíka se zúčastnila ostravské soutěže pro StartUpy Greenlightu, kde získala cenu rektora za přínos v oblasti architektury a inženýrství. V průběhu roku 2024 absolvovala soutěž Social Business Creation pořádanou univerzitou HEC Montreál, kde se spolu s týmem umístila ve finálové top 10.

 

 

Vloženo: 5. 11. 2024
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 204 - Oddělení pro rozvoj a propagaci
Zpět