Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Setkání Akademické obce s kandidáty na rektora

 8. 4. 2025, 13:00 - 15:30
 UA1
Akademický senát VŠB-TUO si Vás dovoluje pozvat na setkání akademické obce VŠB-TUO, na kterém budou představeni kandidátky a kandidáti na rektora VŠB-TUO pro funkční období 1. 9. 2025 až 31. 8. 2029.

Setkání proběhne v úterý 8. 4. 2025 od 13 do cca 15:30 hodin v prostorách univerzitní auly.

V úvodu se nejprve každý z kandidátů krátce představí. Pořadí kandidátů určí los. Poté budou následovat odpovědi na dotazy členů akademické obce. Setkání bude moderovat předseda Akademického senátu VŠB-TUO doc. Mgr. Petr Kovář, Ph.D.

Způsob pokládání dotazů kandidátům:

Dotazy mohou pokládat členové akademické obce (akademici i studenti) prostřednictvím e-mailu předsedovi Akademického senátu VŠB-TUO na adresu:  do pondělí 7. 4. 2025 do 12:00 hodin. Bude respektováno případné přání položit dotaz anonymně.

  • Dotazy nebudou kandidátům sděleny předem.
  • Předsednictvo Akademického senátu VŠB-TUO určí pořadí dotazů tak, aby se témata neopakovala.

U každého dotazu je nutné uvést:

  • Zda si přejete, aby bylo sděleno jméno tazatele a fakulta, nebo má být dotaz podán anonymně.
  • Pro koho je dotaz určen, zda všem kandidátům, nebo jen některým. Pokud nebude specifikováno, bude dotaz položen všem kandidátům.
  • U společných dotazů se pořadí odpovědí kandidátů bude střídat, na další otázku bude odpovídat následující kandidát.
  • Po vyčerpání dotazů, které budou zaslány předem, a pokud neuplyne čas vyhrazený pro setkání, bude možnost položit dotazy i v rámci živé diskuze.

Setkání nebude přenášeno on-line.

Harmonogram rektorských voleb najdete na stránkách Akademického senátu. 

Seznam kandidátů na funkci rektora VŠB-TUO pro období 1. 9. 2025 – 31. 8. 2029 v abecedním pořadí

Prof. Ing. Igor Ivan, PhD.

Medailonek: Jsem ostravský rodák a patriot, který si váží svého města, regionu i alma mater. Mám rád lidi a cením si dobrých vztahů. Jsem analytik, který rád komunikuje, hledá shodu a přináší nové nápady. Naplňuje mě být součástí dění, povzbuzovat ostatní a hledat cesty, jak posouvat věci dopředu.

Dokážu rozhodovat s důrazem na konsensus a vždy s přesvědčením, že činím to nejlepší pro univerzitu. Nebojím se výzev ani nových situací, které přinášejí příležitosti k růstu. Tyto schopnosti jsem rozvíjel nejen během sedmi let v roli prorektora, ale také při přípravě a řízení projektu REFRESH, který mě naučil zvládat složité situace. Cenné mezinárodní zkušenosti mi přináší vedení a intenzivní spolupráce v rámci evropského projektu U!REKA SHIFT, díky němuž se naše univerzita zařadila mezi evropskou akademickou elitu.

Ve své odborné kariéře se věnuji geoinformatice a působím jako garant tohoto studijního programu. Zavedl jsem deset nových předmětů, zajistil rekonstrukci laboratoří a úspěšně vedl čtyřicet závěrečných prací. Ve výzkumu se zaměřuji na aplikaci prostorových analýz, zejména v dopravě a kriminalitě, a dlouhodobě spolupracuji s Policejním prezidiem.

Klíčem k úspěšné spolupráci se mnou je přímočarost, upřímnost a připravenost. Ocením otevřenost, vzájemný respekt a chuť hledat společná řešení. Těším se na každou příležitost k zajímavé diskuzi i smysluplné spolupráci.

Ve volném čase mě nejčastěji najdete na kole v horách, při práci se dřevem nebo objevování produkce řemeslných pivovarů. S manželkou máme dvě děti – dceru a syna.

Web: www.igorivan.cz

Prof. Ing. Kamila Janovská, Ph.D.

Medailonek: S VŠB-TUO jsem spojila svůj život, nejprve jako studentka, již v roce 1994. Od té doby jsem prošla postupně všemi stupni a dnes vedu Fakultu materiálově-technologickou. Troufnu si říci, že i díky spolupráci s průmyslem a zahraničními univerzitami dobře vnímám, co univerzita potřebuje, aby mohla růst a obstát v konkurenčním prostředí. Jsem profesorkou v oboru řízení průmyslových systémů. Díky výuce a vedení desítek prací jsem v kontaktu se studenty. Znám jejich očekávání, potřeby i obavy. Rozumím realitě pedagogů – jsem jednou z nich. Vím, jak náročné je skloubit výuku, vědu, administrativu i běžný život. Být vědcem znamená neustále se vzdělávat, hledat nové cesty a orientovat se v projektech. Je to práce s vysokými nároky, často pod tlakem času i výsledků. Podílím se na významných projektech zaměřených na udržitelnost a cirkulární ekonomiku - CirkArena a MATUR. Dlouhodobě se věnuji spolupráci s průmyslem. Věřím, že univerzita by měla být propojena s praxí, protože jedině tak může mít skutečný přínos pro společnost. Bydlím v Opavě, mám dvě děti a manžela lékaře. Celý život mě provází sport, který mě naučil vytrvalosti, soustředění a fair play. Tyto hodnoty přenáším i do své práce. Kandiduji na rektorku VŠB-TUO, protože se domnívám, že univerzita potřebuje jasný směr, důvěru ve vlastní potenciál a vedení, které rozumí každodenní realitě – a zároveň vidí dál. Naše univerzita si zaslouží, aby se opět zařadila mezi českou špičku.  Že vím, jak toho dosáhnout se můžete přesvědčit v mém programu.

Web: https://kamilajanovska.cz/
 

prof. Ing. Jan Platoš, Ph.D.

Medailonek: Má cesta do akademického světa začala už na základní škole, kdy jsem se rozhodl věnovat programování a práci s počítači, což bylo rozhodnutí, kterému jsem zůstal věrný dodnes.

Po absolvování Fakulty elektrotechniky a informatiky jsem pokračoval v doktorském studiu, kde jsem se zaměřil na výzkum v oblasti komprese dat. Svůj odborný záběr jsem dále rozšířil o analýzu dat, strojové učení, umělou inteligenci a optimalizační algoritmy.

Akademická sféra pro mě vždy byla místem, kde se prolíná výuka, výzkum a praktické aplikace. Působil jsem nejen jako pedagog a výzkumník, ale také jsem se aktivně podílel na spolupráci s průmyslovými partnery na smluvních i kolaborativních projektech.

Postupně jsem se zapojil i do akademické správy – od předsednictví akademického senátu fakulty, přes vedení Katedry informatiky, až po současnou pozici děkana Fakulty elektrotechniky a informatiky.

Věřím, že pouze spoluprací je možné dosáhnout skutečného úspěchu – ať už ve výzkumu, výuce nebo řízení univerzity. Mým cílem je proto vytvářet prostředí, které podporuje nejen kvalitní výuku, špičkový výzkum a inovace, ale také přátelskou a otevřenou akademickou kulturu.

Nejvíce mě motivuje hledání nových cest spolu se studenty, kolegy a partnery v projektech, a radost z objevování.

Rovnováhu mezi profesním a osobním životem nacházím při práci na zahradě, jízdě na sportovní koloběžce, a především v čase stráveném s rodinou.

Web: https://www.janplatos.cz/
 

Doc. Mgr. Vít Vondrák, Ph.D.

Medailonek: Působí na VŠB – Technické Univerzitě Ostrava již od roku 1992, kde v roce 2007 získal titul docenta. Jeho odborným zaměřením je numerická linearní algebra, optimalizační metody a High Performance Computing. V letech 1997 až 2007 strávil v rámci několika výzkumných pobytů 2 roky na Aalborg University v Dánsku, v roce 2004 a 2006 pobýval v USA na University of Colorado v Boulderu a Stanford University v Kalifornii. Byl jedním ze zakladatelů IT4Innovations národního superpočítačového centra, jehož je od roku 2017 ředitelem. Je členem řídící rady velké výzkumné infrastruktury e-INFRA CZ a zastupuje Českou republiku v řídící radě společného podniku EuroHPC. Je rovněž členem řídící rady evropských výpočetních infrastruktur LUMI, LUMI AI Factory a LUMI-Q, datové infrastruktury EUDAT a participuje v evropských asociacích PRACE a ETP4HPC .

V rámci své vědecké praxe vedl nebo se podílel na vedení řady výzkumných projektů. Mezi ty nejvýznamnější patří projekty 7. rámcového programu EU (PRACE-1IP, PRACE-2IP, PRACE-3IP a HARPA), projekty EU v rámci programu Horizont 2020 (PRACE-4IP, PRACE-5IP a PRACE-6IP) a Horizont Evropa (EOSC-ENTRUST, CLARA a LUMI AI Factory services). Byl hlavním řešitelem Intel Parallel Computing Centre financovaného společností Intel, projektu CzeBaCCA pro spolupráci mezi ČR a Bavorskem v oblasti superpočítačových aplikací a projektu na podporu velkých infrastruktur ČR.  Participoval na řadě dalších národních a evropských projektů.

 Web: https://www.vitvondrak.cz/
 

Vloženo: 10. 3. 2025
Kategorie:  Chystané akce
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět