O studijním programu
Spousta uchazečů o vysokoškolské studium si možná pod stavební fakultou představí ryze technické obory a studia spojená s matematikou a fyzikou. Málokterý uchazeč však slyšel o oboru Městské inženýrství, které v sobě ukrývá problematiku rozhodování o umisťování staveb a řešení zásobování území vodou, elektřinou, plynem, odkanalizování, apod. Pro řešení těchto problémů je nutné znát různé technické i netechnické možnosti v území, skladbu a potřeby obyvatelstva i legislativu. Studijní program se zabývá také životním prostředím a krajinou. Pohled je zaměřen nejen na okolí budov, ale také do interiérů, kdy je nutné respektovat předpisy tak, aby se např. matka s dítětem v kočárku dopravila až k cíli a v cestě nebránil schod nebo úzké dveře. Jde tedy o velmi rozmanitý obor, jehož absolventi získávají zajímavá pracovní místa ve státním i soukromém sektoru. Velmi často se uplatňují i na vedoucích pozicích jako výrobní a obchodní ředitelé.
Uplatnění absolventa
Absolvent navazujícího magisterského studijního programu Stavební inženýrství – Městské inženýrství, se širokým teoretickým i praktickým základem najde uplatnění při přípravě, projektování, realizaci a údržbě staveb a zařízení technické infrastruktury a také při správních činnostech v rámci oboru, a to jak na regionální úrovni, tak i v rámci celé ČR. Absolvent je připravován na pozici řídícího pracovníka, odborného pracovníka. Uplatnění dále nalezne v pozicích technického dozoru stavebníka veřejných zakázek, stavbyvedoucího, projektanta pozemních staveb a inženýrských sítí, přípraváře staveb, analytika, referenta stavebních úřadů a na odborech územního plánování nebo odborech investic, apod. Uplatnitelnost absolventů je v komerční sféře investorských, developerských a dodavatelských firem, ve výzkumných ústavech a centrech (ÚÚR, VCPD), ve veřejné správě jako vedoucí odborů (dopravy, investic), stavebních úřadech, u správců technické infrastruktury.
V příloze spisu je doloženo doporučující stanovisko České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, mimojiné k možnosti autorizace v oboru Městské inženýrství. Studijní program naplňuje rozsah oboru z hlediska ČKAIT a z historického hlediska lze říci, že u absolventů tehdejšího oboru a dnešního programu Stavební inženýrství - městské inženýrství je plná uplatnitelnost v praxi.
Cíle studia
Cílem studia je výchova pracovníků pro oblast městského inženýrství. Absolventi získají rozšířené znalosti a dovednosti v oblastech: tvorby koncepcí řešení územně technické problematiky a koncepcí rozvoje technického vybavení území; metod prognózy dalšího vývoje; dopravní a technické obsluhy urbanizovaného území (prostřednictvím dopravních systémů, dopravních staveb; dopravního inženýrství, vodohospodářského inženýrství); managementu investičních procesů; a oblasti koordinace ucelené technické obsluhy urbanizovaného území a problematiky povolování staveb. Absolventi získají také potřebné znalosti z oblasti inženýrského urbanismu. Městské inženýrství je jedním z oborů autorizace v ČKAIT činných ve výstavbě.
Odborné znalosti absolventa
Studijní program je založen na společném poznatkovém základě, tj. na teoretických a odborných stavebně technických disciplínách, které jsou rozvinuty v oblasti územně technické a regionálního rozvoje a v oblasti veřejné infrastruktury (zákon č. 183/2006 Sb., § 2). Městské inženýrství se opírá o několik vzájemně propojených tématických oblastí:
* technická a dopravní infrastruktura (technická obsluha urbanizovaných území)
* územně technická problematika (témata urbanismu a územního plánování)
* obecné technické požadavky na stavby a bezbariérové prostředí staveb
* management investičních procesů zaměřený na ucelenou technickou obsluhu sídel
* facility management (správa majetku a provoz veřejné infrastruktury) a BIM.
Zahrnuje metodiku řešení a rozhodování technických, technicko-ekonomických a technicko-ekologických problémů spojených se zajištěním plánování, rozvoje a následného provozu měst a obcí. Pokrývá aspekty celkové koncepce udržitelného rozvoje urbanizovaného území, zahrnující zejména problematiku územního plánování a veřejné infrastruktury.
Odborné dovednosti absolventa
Absolvent studijního programu Stavební inženýrství - Městské inženýrství je odborník zaměřený na oblast městského inženýrství, schopný ve své činnosti respektovat jak technické aspekty fungování města, tak další aspekty podstatně ovlivňující funkčnost a použitelnost technických řešení, zejména aspekty estetické a kulturní. K zohlednění těchto aspektů využívá poznatky z oblasti veřejné infrastruktury – technické a dopravní infrastruktury, veřejného prostranství a občanského vybavení. Absolvent je schopen mimo jiné činit rozhodnutí v oblasti povolování staveb. Diplomové práce jsou tedy orientovány zejména na problematiku veřejné infrastruktury měst a obcí, a na funkce území a města, tj. technických, estetických a kulturních faktorů, které tyto funkce ovlivňují. Absolvent najde uplatnění jak v projekčních kancelářích, tak i na stavbách, či na stavebních úřadech.
Obecné způsobilosti absolventa
Absolvent bude schopen vykonávat samostatně dílčí činnosti v rámci uvedených profesních oblastí a zapojit se do realizačních týmů pro komplexní řešení zakázek velkého rozsahu. Bude schopen samostatně řešit úkoly a koordinovat, plánovat, realizovat, organizovat a rozhodovat stavební činnosti a práce, ať již přímo ve stavební výrobě nebo v projektové a konstrukční praxi, a to zejména v oblasti územně technické nebo v oblasti legislativní a správní. Absolvent se po splnění dalších podmínek může autorizovat v oblasti městského inženýrství (ČKAIT) a zapojit se do systému celoživotního vzdělávání. Absolventi navazujícího magisterského programu mohou po složení přijímacích zkoušek dále pokračovat v doktorském studijním programu Stavební inženýrství, v jehož studijním profilu jsou zastoupeny předměty z oblasti městského inženýrství.